Amasya
27°C
AÇIK
İstanbul
00:00:00
Akşam vaktine kalan
ANASAYFA GENEL Barışı, insan onurunu, sevgiyi, muhabbeti diğerkamlığı vaat ediyoruz

Barışı, insan onurunu, sevgiyi, muhabbeti diğerkamlığı vaat ediyoruz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul’da düzenlediği iftar programında konuştu. Davutoğlu, “13. Cumhurbaşkanı...
yazar
Haktan Aydın
Türk gazeteci ve televizyoncu
Barışı, insan onurunu, sevgiyi, muhabbeti diğerkamlığı vaat ediyoruz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul’da düzenlediği iftar programında konuştu. Davutoğlu, “13. Cumhurbaşkanı adayımızla çıktığımız bu yolda Ramazan’ın ruhuna uygun olarak milletimize barışı, insan onurunu, sevgiyi, muhabbeti diğerkamlığı vaat ediyoruz. Hiç kimsenin dışlanmadığı, din ve vicdan özgürlüğünün tam bir teminat altına alındığı, her inancın saygı gördüğü, her etnik kökenin, her dinin aziz kabul edildiği yeni bir dönemin habercisiyiz” dedi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bugün, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar programına katıldı.

Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Büyük İstanbul İftarı'na ruhani lider Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği Şahak Maşalyan, Ortadoks cemaati Patrik Vekili Filüksinos Yusuf Çetin de katıldı.

reklam

“MİLLET SOFRASINI OLUŞTURANLAR OLARAK MİLLETİMİZE BARIŞ TAAHHÜDÜNDE BULUNUYORUZ”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz ay yaşadığımız deprem felaketinde hayatlarını kaybeden saygıdeğer vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Ramazan ayı bu sene bir seçimin hemen öncesine geldi. Aslında Ramazan ayı bu vesileyle siyasetimize belli ilkelerin hatırlatılması için bir vesile oluyor. Öncelikle barış ilkesi… Aziz dinimiz İslam’ın kelime kökü olan silm ‘barış’ anlamına gelir. İslam barış dinidir derken bütün insanlığa barış mesajı sunan bir ilahi kelamdan bahsediyoruz. Biz barışın öncüsü olmak zorundayız. İslam dininin esası olan ve kelimenin kökünde huzuru, güvenliği, esenliği, barışı temsil eden aziz dinimiz hakkıyla temsil etme sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz. Millet sofrasını oluşturan genel başkanlar olarak milletimize barış taahhüdünde bulunuyoruz. Millet İttifakı, millet sofrası, Halil İbrahim sofrası 200 yıllık modernleşme tarihimizin, 150 yıllık meclis tarihimizin, 100 yıllık cumhuriyetimizin ve 75 yıllık demokrasimizin en büyük toplumsal barış projesidir. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına girerken İstiklal Savaşı kahramanlarını, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün kahramanları rahmetle anıyor ve bu Ramazan sofrasından toplumumuzda istiklali, barışı egemen kılacağımız sözünü veriyoruz.

İkinci temel ilkemiz insan onurudur. Siyasetimizin esası insan onurudur. Şeyh Galip’in deyişiyle, ‘Hoşça bak zâtına kim zübde-i alemsin sen. Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen.’ Alemin özü olan insanı, varlığın gözbebeği olan insanı, hedef edinmeyen, ona özgürlüğü, güvenliği, huzuru vaat etmeyen hiçbir siyaset Ramazan ruhunun aslına özüne uygun olamaz. Biz eşref-i mahlukat olan insanı, hiçbir ayrım gözetmeden 85 milyon omuz omuza bütün etnik mezhebi, dini farklılıkları bir çeşitlilik olarak kabul ederek bir zenginlik kabul ederek bir araya getirme taahhüdünde bulunuyoruz. 

“ANADOLU’NUN HER BİR KÖŞESİNE SEVGİ TOHUMLARI EKECEĞİZ”

Üçüncüsü muhabbet. Kendisinden feyz aldığım, mekanın Anadolu’nun ruhunu temsil eden Hazreti Mevlana’nın deyişiyle, ‘Biz bu topraklara ancak ve ancak sevgi tohumları ekmeye geldik. Kutuplaşmayı, ötekileştirmeyi, düşmanlaştırmayı şiar edinenlere karşı biz muhabbeti, sevgiyi, uzlaşıyı egemen kılacağız. Anadolu’nun her bir köşesine sevgi tohumları ekeceğiz. Kine, nefrete, düşmanlığa son vereceğiz.

Dördüncü önemli ilkemiz. Kin ve nefret kültürüne son vererek siyasete, muhabbet kültürünü egemen kılacağız. Yunus Emre’nin deyişiyle, ‘Ben gelmedim dava için. Benim işim sevi için. Dostların evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim.' diyoruz. Bu Ramazan sofrasından İstanbul’umuzun bu aziz köşesinden bütün milletimize, ülkemize sesleniyoruz. Kinlere, nefret diline son vereceğiz. Muhabbet dilini egemen kılacağız. Yunus Emre’nin sevgi kültürünü egemen kılacağız.

“AYIPLARI ÖRT. SIRLARI TUT. ÖFKENİ YUT DİYORUZ”

Ramazan ruhunun en önemli özelliklerinden biri olan diğerkamlık, fedakarlık, samimiyet beşinci ilkemiz. Burada da Hacı Bektaş-ı Veli’nin diliyle 'Elini, kapını, sofranı açık tut. Ayıpları ört. Sırları tut. Öfkeni yut' diyoruz. 13. Cumhurbaşkanı adayımızla birlikte çıktığımız bu yolda Ramazan’ın ruhuna uygun olarak milletimize barışı, insan onurunu, sevgiyi, muhabbeti, diğerkamlığı vaat ediyoruz. Hiç kimsenin dışlanmadığı, din ve vicdan özgürlüğünün tam bir teminat altına alındığı, her inancın saygı gördüğü, her etnik kökenin, her dinin aziz kabul edildiği yeni bir dönemin habercisiyiz. Allah önümüzdeki ay gerçekleşecek olan seçimlerde bu ay idrak ettiğimiz Ramazan’ın ruhuna uygun olarak, Ramazan Bayramı’ndan sonra mayıs ayını, baharı, barışla, insan onuruyla, muhabbetle, sevgiyle, diğerkâmlıkla karşılamayı bize nasip eylesin. Ayaklarımızı sabit kılsın. Özgürlüğü adaleti, istiklali ve gençlerimize umut dolu geleceği inşa edebilmek için bize güç versin."

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Manisa BBSK’nın hedefi 2. Lig

Manisa BBSK’nın hedefi 2. Lig