18 Temmuz 2024
weather
37°
weather
33°
İstanbul
00:00:00
Öğle vaktine kalan
HABERTEMA Siyaset CHP'li Yavuzyılmaz, İliç'te Farklı Bir Maden Şirketinin de Kazma Değil Liç Yığdığını Ortaya Çıkardı

CHP'li Yavuzyılmaz, İliç'te Farklı Bir Maden Şirketinin de Kazma Değil Liç Yığdığını Ortaya Çıkardı

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nde 9 işçinin toprak altında kaldığı liç kaymasıyla ilgili TBMM’de kurulan İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri dinlendi. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, başka bir maden şirketinin de yığın liç sahasına toprak yığdığını belirterek, “Anagold şirketinin dışında, bir başka şirketin başka bir ruhsat sahasından çıkardığı oksitli cevheri getirip yığdığını söylemediniz” dedi.

3445
GÖSTERİM
2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Haberleri
GÜNCELLEME:
Okunma Süresi: 2 dk
CHP'li Yavuzyılmaz, İliç'te Farklı Bir Maden Şirketinin de Kazma Değil Liç Yığdığını Ortaya Çıkardı

DİLAN KUTLU: TBMM'de İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu'nda Dinlenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yetkilileri

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nde 9 işçinin toprak altında kaldığı liç kayması, TBMM’de kurulan İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri tarafından incelendi.

Kartaltepe Madencilik İle İlgili Şok İddia Komisyonda Gündem Oluşturdu

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, başka bir maden şirketinin de yığın liç sahasına toprak yığdığını iddia ederek, Enerji Bakanlığı yetkililerine yönelik sert eleştirilerde bulundu. Yavuzyılmaz, Anagold dışında faaliyet gösteren Kartaltepe Madencilik'in, oksitli cevheri farklı bir sahadan alıp liç sahasına yığdığını iddia etti.

Komisyonda konuşan Bakanlık yetkilileri ise Yavuzyılmaz'ın iddialarının doğruluğunu kabul ederek, Kartaltepe Madencilik'in de liç sahasına yığın yaptığını doğruladılar. Bu durumun Anagold'un nihai ÇED raporunda yer almadığı ve belirtilmediği ortaya çıktı.

Bakanlık yetkilileri, liç sahasının yüksekliği konusunda yanıltıcı bilgiler verdiğini kabul ederek, CHP Milletvekili Yavuzyılmaz'ın ortaya koyduğu belgelere göre çöken liç sahasının gerçek yüksekliğinin 256 metre olduğunu doğruladılar.

Toplantıda, Bakanlık yetkilileri, liç yığınının yüksekliğini 97 metre olarak açıklamışlardı fakat Yavuzyılmaz, madendeki farklı fazları ve kat sayılarını belirterek gerçek yüksekliğin daha fazla olduğunu ispatladı.

İliç Komisyonu, aldığı bilgiler doğrultusunda 2 Mayıs Perşembe günü saat 13.00'te tekrar toplanmak üzere kapandı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
ABD'de Bir Rahip Kilisenin Ödeneğini Mobil Oyunlarda Harcadı

ABD'de Bir Rahip Kilisenin Ödeneğini Mobil Oyunlarda Harcadı