18 Temmuz 2024
weather
37°
weather
33°
İstanbul
00:00:00
Öğle vaktine kalan
HABERTEMA Gündem İmamoğlu, Gaziosmanpaşa'daki oy sayımı kararına tepkili

İmamoğlu, Gaziosmanpaşa'daki oy sayımı kararına tepkili

Gaziosmanpaşa'da CHP'nin %40.45'lik oy oranıyla kazandığı seçimde oylar yeniden sayılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, karara tepki gösterdi ve demokratik süreçlerin mertçe yönetilmediğini belirtti.

188
GÖSTERİM
2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
GÜNCELLEME:
Okunma Süresi: 2 dk
İmamoğlu, Gaziosmanpaşa'daki oy sayımı kararına tepkili

Gaziosmanpaşa'da 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin adayı Hakan Bahçetepe'nin %40.45'lik oy oranıyla kazandığı seçimde, oyların yeniden sayılacağı kararı alındı. Bu karar üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tepki gösterdi ve demokratik süreçlerin mertçe yönetilmediğini belirtti. Gaziosmanpaşa ilçesinde CHP'nin kazandığı seçimde tüm oyların yeniden sayılmasına karar verilirken, aynı talep Ümraniye ilçesinde reddedildi. Pendik, Fatih, Arnavutköy ve Bahçelievler ilçelerinde ise henüz bir karar çıkmadı.

İktidarın Tavrına İmamoğlu'dan Tepki

Ekrem İmamoğlu, iktidarın demokratik süreçleri doğru yönetmediğini savunarak, Gaziosmanpaşa'daki oyların yeniden sayılmasının demokrasiye aykırı olduğunu vurguladı. AK Parti'nin ilçeleri kazanması durumunda tekrar sayım taleplerinin reddedildiği ancak CHP'nin kazandığı ilçelerde ise tekrar sayımın gündeme geldiği eleştirilerini yöneltti. İl Seçim Kurulu ve YSK'ya bu duruma sessiz kalmamalarını çağrısında bulundu.

Demokratik Süreçler ve Mertlik

Demokrasinin temel prensiplerinden biri olan seçim sonuçlarına güven duyulması ve halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiği üzerinde duran İmamoğlu, Gaziosmanpaşa'daki oyların yeniden sayılmasının demokrasiye zarar verdiğini belirtti. Seçim sonuçlarının üzerinde şüphe oluşturacak her türlü uygulamanın demokratik sürece zarar vereceğine dikkat çekti.

İstanbul'un farklı ilçelerindeki oylarda farklı uygulamaların yapılmasının da adil olmadığını dile getiren İmamoğlu, herkes için eşit koşullarda hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Demokratik süreçlerin sağlıklı işlemesi ve halkın iradesinin doğru şekilde yansıtılması için objektif bir değerlendirme yapılması gerektiği üzerinde durdu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Körfez'de Söğüt'ten gövde gösterisi!

Körfez'de Söğüt'ten gövde gösterisi!