Haber Yazılımı HABERSOFT
ANASAYFA GÜNDEM Aydın Milletvekili ve eski Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Ali Uzunırmak

Aydın Milletvekili ve eski Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Ali Uzunırmak

yazar
Haktan Aydın
Türk gazeteci ve televizyoncu
916
GÖSTERİM
Aydın Milletvekili ve eski Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Ali Uzunırmak

Eski MHP Aydın Milletvekili ve eski Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Ali Uzunırmak, Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında, “Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmış bir akademisyen, ülkücü gazi bir babanın oğlu Ankara’da torbacılara öldürtüldü. Eşi, katillerin izini bulmada, CHP Genel Başkanı’na gitti. Ülkücülük adına ağlıyorum ben” dedi.

KRT’de yayınlanan Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programına katılan Uzunırmak, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra yaşananlar, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılması ve Sinan Ateş cinayetiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Uzunırmak şunları söyledi:

reklam

“Önceki hafta ülkücü arkadaşlarımızla beraber 4 kişi deprem bölgesindeki ülkücü arkadaşlarımızı ziyarete gittik. Yardımlaşma, dostluk içerisinde. Çok acı ailelerinden 10 kişi, 20 kişi, 30 kişiyi kaybetmiş olanlar vardı. Çaresizlik içinde donarak ölenler vardı.

“CUMHURBAŞKANI ALLAH’I SUÇLUYOR, BU DOĞRU DEĞİL, SABİ ÇOCUK DEPREMDE ÖLÜYOR, NİYE ALLAH CEZALANDIRSIN SABİ ÇOCUĞU”

Cumhurbaşkanı deprem bölgesinde ‘Bunlar kader planında olan şeyler’ dedi. İslam’daki kader anlayışı bu değil. Dinimiz araçsallaştırıldı, Karl Marks’ın ‘Din afyondur’ sözünü haklı çıkaracak şekilde hunharca, gaddarca kullanılıyor. Bu doğru değil. Kader diyerek Allah’ı suçluyoruz biz, Cumhurbaşkanı Allah’ı suçluyor bu doğru değil, sabi çocuk depremde ölüyor, niye cezalandırsın Allah sabi çocuğu.

“BU KADROLAR DEVLETİ YÖNETEMİYOR, YÖNETEMEDİKLERİ GİBİ KIFAYETSİZ MUHTERİSLER”

Ev yıkıldıysa bunun sorumlusu devlettir. Devletin kurumları işlevsizleştirilmiş, yetersiz kalmış, ehliyet ve liyakat yok. Koordinasyon yok. Vatandaşın yaptığı yardımlar bile doğru organize edilemedi. Ben deprem bölgesinde bunları gördüm.

Bu kadrolar devleti, bu ülkeyi yönetemiyor. Yönetemedikleri gibi kıyafetsiz muhterisler. Bir siyasetçi için en kötü tanım şudur; eğer şahsi hırs heves ve yetersizliklerine, ideal, din, mezhep, etnisite gibi devlet zırhı gibi birtakım gömlekler giydirdiği zaman bu dokunulmazlık içerisinde bu iyice kontrol edilemeyen vahşileşen bir yaratık durumuna düşer. Türkiye burada tercihlerini doğru yapmak zorunda.  Hukuk denetimi olmayan sistem demokrasi olmaz, krallar olur. 

Türkiye mahallelere ayrılmış çözmesi gereken en önemli şey bu. Kendi mahallemizdeki yanlışa yanlış diyemiyoruz, karşı mahalledeki doğruya doğru diyemiyoruz. Bilimsel gerçeklikten koptu toplum. Türkiye’yi hukuk devleti dışına çıkaran vesayetler var. Bunların gitmesi lazım. FETÖ, PKK mücadelesinde hukuk dışına çıkılıyor ve buradan faydalanılıyor, bunların ortadan kalkması lazım. Türkiye’nin rutin hukuk devleti normuna dönmesi lazım.

“CUMHURİYETİ KURAN FELSEFE BUGÜN KUŞATMA ALTINDADIR”

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran felsefe bugün kuşatma altındadır. Keşke Yunan kazansaydı diyen zihniyeti hastanede en düzeyde ziyaret eden devlet yöneticilerinin olduğu, FETÖ’nün neşet ettiği Saidi Nursi’yi devletin en üst makamlarından ölüm yıldönümü paylaşımı yapılan, İskilipli Atıf’ın kutsandığı, Milli mücadele karşıtı Mustafa Sabrilerin kutsandığı, bu kadar rencide edilen bir kurucu irade, kurucu felsefe yaşayabilir mi?

Üzülüyorum. Kendisini Türk milliyetçisi olarak tanımlayan arkadaşlarımız nasıl böyle bir felsefenin sahibini denetleyemez? Bizim 12 Eylül öncesinde savunduğumuz başkanlık sistemi bu değildi, hayret ediyorum, üzülüyorum. 

“BUGÜN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ SOYULMUŞTUR. NEREDE BU ÜLKENİN YEDEK AKÇESİ? NİYE İÇİŞLERİ BAKANI KAHVALTILIK DİLENİYOR?”

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tabanındaki insanlarla duygularımızda bir fark yok ama çekirdek kadrosunun tarih okuyuşu, devlet felsefesi, bizim tarih okuyuşumuzla ve devlet felsefemizle örtüşmez. Yani Türkiye Cumhuriyeti devletini yöneteceksiniz, yönettiğiniz ülkeyi dar-ul harp olarak tanımlayacaksınız ve oradan güya inançlarımıza dayandırıp dar-ul harpte her şey mübahtır deyip ülkeyi soyacaksınız, böyle bir felsefe ile Türk milliyetçileri örtüşmez. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti soyulmuştur. Deprem oldu, nerede bu ülkenin yedek akçesi? Niye İçişleri Bakanı kahvaltılık dileniyor?      

“AKP TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİYLE ÖRTÜŞMÜYORSA MHP NEDEN İTTİFAKTA?”

Bu MHP’yi yöneten kadroların, arkadaşların siyasi tercihleridir. Demokrasi içinde arkadaşlarımızdan tasvip görüp, tasvip görmez bunlar ayrı platformlarda tartışılması gereken konular. Ben MHP tüzel kişiliğini halka açık ortamda rencide edecek bir şey söylemekten imtina ederim.

Söylediklerimi anlayan anlar. Bizim felsefemizle bugünkü uygulamalar örtüşmez. Türkiye Cumhuriyeti devleti parti devleti haline dönmüştür. Hükümeti eleştirmek bu devlete karşı olmak değildir. Bugün ülkeyi yönetenler, Türkiye’yi yönetemiyorlar, bunlar kendi iktidarlarını sürdürmekten başka bir şey düşünmüyorlar. Biz devleti kuran felsefeye, devlet düşüncesine sadık insanlarız, içselleştirmiş insanlarız. Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran kadrolara saygılıyız. Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran felsefeye sahibiz, bu devleti sürdürmeye kararlıyız.  

“GELİYORUM DİYEN FELAKETİN GÖSTERGESİDİR SİNAN ATEŞ”

Çok acı. Partimizde Türkeş’in oğulları, çocukları yok. Partimizde Dündar Taşer’in varisleri yok, sembol şehidimiz Gün Sazak’ın çocukları yok. Partimizde Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu yok, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ediyor. Ülkü Ocaklığı Genel Başkanlığı yapmış bir akademisyen, ülkücü gazi bir babanın oğlu Ankara’da torbacılara öldürtüldü. Eşi katillerin izini bulmada CHP Genel Başkanı’na gitti. Ülkücülük adına ağlıyorum ben. Nasıl bu insanlar ömürlerini verdikleri, şehit verdikleri, babasını gazi verdiği bir kurumdan başka kuruma gidiyor? Bu camianın bunu değerlendirmesi lazım. Biz neden böyle olduk? Bu nedenleri nasıl ortadan kaldırabiliriz? Biz Türk milliyetçileriyiz.

Arkadaşlarımıza çağrım, camiamız içsel manifestoyu yapmalı, neden böyle oldu bunu bulmalı. Sinan Ateş bir yaradır, daha önce Mersin’de olan ve başka hadiselerle, sokaklarda dövülen gazetecilerle, saldırılan ocak başkanlarımız ile geliyorum diyen felaketin göstergesidir Sinan Ateş. Bu felaket geliyorum dedi. Mersin’de ülkücü ülkücüyü öldürdü, nasıl oldu böyle bir şey? Nasıl bir ülkücülüktür bu birbirini öldürmeye varan, birbiriyle konuşamayan? Neden bu hale geldi bu ülkücüler?

Ben MHP’den, ülkücülerden şunu talep ederdim, kardeşim katiller ortaya çıksın, hukuk işlesin, evladımıza da Allah rahmet eylesin. Bu yeterliydi ve peşine düşülmeliydi. Bunlardan ders çıkarılmalıydı. Neden bunlara çözüm aramak ihtiyacı hissetmezler? Üzülüyorum”

Uzunırmak, “Bu düşüncelerinizi MHP yönetimindeki arkadaşlarınıza aktardınız mı?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Söylüyorum samimi olduğumuz arkadaşlarımıza söylüyorum. Ama biz de saldırıya uğradık. Düşünün altı dönem seçilmiş, rahmetli Türkeş Beyimizin de dizinin dibinde büyümüş bir insanım. Başka partilere giden arkadaşlarımız olmuş ama hiç de bir başka parti tercihinde bulunmamış bir ülkücüyüm. Türkeş’i anma toplantısında bize saldırdılar. Türkeş’in anıldığı yer Moskova olsa giderim. Lehinde her faaliyete katılırım, aleyhinde her faaliyeti de engellemeye çalışırım. Ama salon basıldı bize saldırıldı. Yara çok derin, çözüm zaman alıcı. Düşünceyi doğru ifade etmek lazım. Düşünceyi doğru ifade edemezsek yara kangren halinde devam eder gider.”

Uzunırmak, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

“BİZ ÜLKÜCÜLER PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİN DEĞİŞMESİNDEN YANAYIZ”

Yüzde 50+1 partili cumhurbaşkanlığı sisteminde hiçbir düşünce kuruluşunun kişinin parti kendisi olması mümkün değil. Türkiye’de koalisyonlar eleştiriliyor. Oysa kötü olan bıçak değil, kullanan. Demokraside koalisyonları doğru kullanırsanız birbirini denetler. Koalisyon iyidir demiyorum, çözümdür. Millet İttifakı ile ilgili tavsiyelerim -önerilerim var, Millet İttifakı bir ittifaktır üzerinde çalışıldı. Öbür taraf da menfaat-gelecek endişesiyle bir araya geldi. Biz ülkücüler olarak partili cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin değişmesinden yanayız.

Ülkücülerin bu görüşte olanları çoğunlukta. Bu sistem değişmeli. Bu çağdaş bir devlete millete yakışmayan rejim haline dönüşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti devleti parti devleti olma sürecini tamamlamıştır, bundan dönüş olmalıdır. Size oy vermeyeni hain ilan ediyorsunuz, böyle bir devlet sistemi olamaz, böyle bir üslup da olamaz.”

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
MERKEZEFENDİ BELEDİYESİ’NİN İLK İFTARI YARIN İLBADE MAHALLESİ’NDE

MERKEZEFENDİ BELEDİYESİ’NİN İLK İFTARI YARIN İLBADE MAHALLESİ’NDE